Akwaria w stylu naturalnym.

Dyskusje na tematy związane z roślinami

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
uzzi
Posty: 25
Rejestracja: 16 wrz 2007, o 20:17
Lokalizacja: Rybnik

Akwaria w stylu naturalnym.

Post autor: uzzi » 28 wrz 2007, o 16:41

Ogólnie o stylu nature.

Wraz z rozwojem akwarystyki część akwarystów postanowiła umiescić rośliny na pierwszym miejscu. Tak narodziła się dzidzina akwarystyki jaką są akwaria holenderskie, tworzone przede wszystkim z racji wyeksponowania piękna roślin.
I gdy większość akwarystów myślała, iż owa dzidzina pozostanie najwyższym stopniem wtajemniczenia w podwodne ogrody. Jednak japoński mistrz akwarystyki - Takashi Amano zaproponował nowe rozwiązanie, jakim była sztuka nature, bądz inaczej nazywana sztuką Amano.
Polegała ona na zaprezentowaniu otaczającego nas świata w ścianka akwarium, przy pomocy drewna i kamienia zaczęto zakładać akwaria do złudzenia podobne do np. Parku krajobrazowego, bądz krajobrazu gór. Szkoła ta znalazła odrazu wielu "zapaleńców" zafascynowanych pięknymi akwariami zaczerpniętymi z Natury.

U podstaw akwarystyki naturalnej przedewszystkim leży estetyka oraz złudzające przedstawinie otaczającego nas świata.
Zaczynając rozmyślać nad nowym akwarium należy wybrać miejsce oraz mebel na którym będzie stało akwarium, aby wkomponował się w reszte wystroju mieszkania, czy domu.
Zbiornik wcale nie musi być duży mistrzowie wykonują juz aranżacje w kilku, bądz kilkunastu litrowych zbiornikach. Oczywiści największe pole do popisu daje nam jak największe akwarium.
Niektórzy akwaryści wybierają szkło OPTI WHITE, bądz tańszy od poprzednika GUARDIAN. Szkła te mają na celu przedstawienie akwarium jeszcze okazalej od standardowego szkła jakie stosuje się w standardowych akwariach.
Oświetlenie w akwarium powinny stanowić najlepiej świetlówki t8, bądz t5, większych zbiornikach zaleca się stosowanie lamp HQI. Ilość światła w zbiorniku naturalnym najlepiej aby była większa niż 0,5w/l bowiem większość roślin jakie mają zastosowanie potrzebują światła do wzrostu.
Jednym z wielu urządzen w akwarium powinno stanowić zestaw do dawkowania dwutlenku węgla, oraz filtr, najlepiej zewnętrzny (kaskadowy lub kubełkowy). Aby akwarium było jeszcze estetyczne wielu akwarystów stosuje wloty i wyloty wody z filtra wykonane ze przejrzystego szkła.
W charakterze podłoża w akwarium naturalnym można wykorzystać większość dostępnych rodzaji żwiru, bądz piasku. Jednak od lat ykorzysytywane są specjalistyczne podłoża firmy Takashiego Amano - ADA. Ich właściwośći i kolorystyka skłaniają wielu aquascaperów do ich zakupu.
Mistrzowie stylu Amano żadko kiedy stosują jodnolite podłoże np. często wykorzystywany jest piasek do utworzenia "plarzy" w akwarium. Gdy stosujemy różne podłoża w akwarium należy odzielić je między sobą aby wzajemnie się nie mieszały. Można użyć do tego np.kamyków z przywiązanym mchem, bądz wgłębką.
Można także stosować różne nawozy dla roślin w kulkach, bądz różnorakie pałeczki nawozowe.
Jako dekoracje w akwarium naturalnym stosuje się przede wszystkim korzenia i skały.
Rośliny stanowią istotę w akwarium naturalnym, lecz w przecwienstwie do akwarium holenderskiego nie są na pierwszym miejscu. Podobnie jak podłoże ryby oraz dekoracje stanowią one tylko narzędzie by osiągnąć zamierzony cel w aranżacji naturalnej.
W akwarium można stosować różnorakie gatunki roślin. Ważne jest także umiejscowienie roślin, aby tworzyły one zgraną i estetyczną kompozycje. Pierwszy plan winny stanowić rośliny niskie i tzw. "trawnikowe", zaś drugi plan można
zaaranżować za pomocą roślin nie zbyt dużych, w miarę średniej wielkości. Z trzeciego planu w niektórych aranżacjach możemy zrezygnować, lecz gdy się na niego zdecydujemy to powinny stanowić go rośliny oscyć duże napewno większe od roślin drugo i pierwszoplanowych.
W zależności od zastosowanych dekroacji w akwarium możemy wyróżnić następujące style w akwarium naturalnym tj. ryuboku, mizube oraz iwagumi.

Ryuboku

Opiera się on na wykorzystaniu w zbiorniku, jako głównego elementu dekoracyjnego drewna i korzeni. Korzenie zastosowane w kompozycji powinno przypominac konary drzew np. w puszczy, bądz lesie czy nawet parku narodowym, bądż krajobrazowym.
Do stworzenia kompozycji powinniśmy użyć drewna jednogatunkowego. Przed zalaniem akwarium musimy przystąpić do układania korzeni,
nie wątpliwie jest to najtrudniejszy proces tworzenia aranżacji w stylu ryuboku, bo od ustawienia korzeni zależy końcowy obraz akwarium.
Rośliny w ryuboku to przedewszystkim mchy, wątrobowce i inne epifity(Microsorium, Bolbitis, Anubias). Po zaaranżowaniu przystępujemy do sadzenia pozostałych roślin tj. trawnikowych oraz gatunków wyższych roślin, które będą stanowiły delikatne tło dla całej kompozycji.

Iwagumi

Zupełnie odrębnym stylem zaaranżowania akwarium jest iwagumi. Opiera się on na wykorzystaniu w aranżacji skał oraz kamieni do tworzenia pięknych podwodnych kamiennych obrazów.
Głazy mają być główną dekoracją w akwarium naturalnym. Warto również pamiętać by liczna kamieni była nieparzysta. Iwagumi powinno zawierać kamienie jednakowego gatunku i rodzaju.
W iwagumi najczęściej stosuje się dwa rodzaje ułożenia kamieni. Pierwszy zwany "triadą kamienną" polega na ułożenia trzech skał w poziomą, trójkątną kompozycje.
Drugi tzw."buddyjska triada"polega na komponowaniu podobnych trójkątów ale pionowych. Z biegiem czasu wykształciły się różne inne style ułożeń kamieni, bo przecież akwaria naturalne cieszą się coraz większym gronem zapaleńców.
Głazy powinno się najpierw "przymierzyć" na such, czyli przed posadzeniem roślin i zalaniem baniaka. Iwagumi to zdecydowanie najtrudniejsza odmiana stylu naturalnego. Wiąrzące się znią niekiedy glony, spowodowane zastosowaniem małej ilości roślin wodnych.
W akwarium najczęśiej wykorzystuje się rośliny niskie, trawnikowe.

Mizube

Styl mizube różni się od iwagumi i ryuboku tym, że nie trzeba ściśle przestrzegać wyznaczonych reguł. Styl mizube to w pewnym znaczeniu "styl wolny".
Styl ten daje największe pole do popisu i możemy zarazem odkrywać coraz to nowsze zastosowaniaw stylu naturalnym. Styl ten jest chyba aktualnie najsłabiej rozwinięty w Polsce, ale wyjeżdżając do NAG - Nature Aquarium Gallery w Niigacie możemy podziwiac wiele aranżacji stworzonych,
przez niewątpliwie mistrza aquascapingu i twórcy stylu nature jakim jest Takashi Amano.

Zwierzęta w akwarium naturalnym

Gdy nasz zbiornik dojrzeje, więc po około 2 tygodniach, możemy zasiedlić zbiornik rybami. Pamiętajmy, że ryby mają być tylko dodatkiem do naszego powodnego obrazu.
Najczęściej stosowane są małe kąsacze typu neony,razbory etc. Osatnio również ponularne stały się żyworódki, szczególnie endlerki (gupik endlera)
W akwarium naturalnym stosuje się także krewetki np. fire red, amano oraz te bardziej ekskluzywne typu crystal red, biene, cardinia propinaqua etc. Oczyszczają one rośliny z glonów i resztek organicznych. By zapobiec gloną można zakupić tez kosiarki(Grubowarg Syjamski), ale pamiętajmy, że te ryby do małych nie należą i z chęcią zajadają mchy(szczególnie dorosłe kosiarki, ale nie tylko)

Konkurs ADA

Jeżeli nasze akwarium naturalne zyskuje uznanie wśród nas samych, jak również osob oglądających go np. na forach internetowych warto pochawlić się nim przed całym światem.
Od kilku lat w Japonii odbywa się Międzynarodowy Konkurs na Aranżację Akwarium Roslinnego(The International Aquatic Plants Layout Contest). Jego tórcą jest sam mistz Takashi Amano i jego firma Aqua Design Amano. By wziąść udział w konkursie wystarczy zrobić i wysłać zdjęcie akwarium.
Warto spóbować, bo oprócz nagrody piniężnej na laureata czeka światowy prestiż i sława wśród aquascaperów i nie tylko.

Kilka galerii;)

CAPA - konkurs we Francji:

http://www.aquagora.fr/spip.php?rubrique52

Fotki z The International Aquatic Plants Layout Contest 2007:

http://www.roslinyakwario...er=asc&start=90
http://www.aquasaigon.org...hread.php?t=174

Galerie konkursów ADA i AGA

http://www.akwarium.org/

NAG - Nature Aquarium Gallery:

http://akuatic.no.sapo.pt...0Gallery/a.html

To tak na początek w miarę czasu dodam następne linki.

Źródła: MA - Magazyn Akwarium, Internet
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez uzzi, łącznie zmieniany 1 raz.
200l - Ryuboku
63l - Nature

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Posty: 6875
Rejestracja: 31 sty 2007, o 20:32
Imię: Emi
Lokalizacja: Gliwice

Re: Akwaria w stylu naturalnym.

Post autor: Emi » 7 mar 2011, o 09:06

Może się komuś przyda, "Mini Book Of ADA":

http://issuu.com/naacademy/docs/mini_bo ... ska_wersja" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrawiam,
Emi

Miakwanus
Posty: 43
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 18:16
Imię: Michał

Re: Akwaria w stylu naturalnym.

Post autor: Miakwanus » 5 kwie 2011, o 20:21

Całkiem fajne "streszczenie".

Awatar użytkownika
akwneon
Posty: 44
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 21:02
Imię: Darek
Kontakt:

Re: Akwaria w stylu naturalnym.

Post autor: akwneon » 5 kwie 2011, o 22:01

:clap:

ODPOWIEDZ