[54 l] 1/3 Kreweciarnia na dziko

Tutaj zamieszczamy zdjęcia naszych akwarii

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Imię: Agnieszka
Kontakt:

[54 l] 1/3 Kreweciarnia na dziko

Post autor: Bastet » 5 lis 2017, o 19:58

Witajcie :)

Długo czekałam na odpowiedni moment, żeby przedstawić tutaj akwarium, które część osób już zna. Początkowo miał to być zbiornik biotopowy, ale w praniu wyszło inaczej.

Obrazek

Dane techniczne:
- objętość: 54 l (60x30x30 cm);
- oświetlenie: świetlówka T8 15W, obecnie Azoo Super Light, a wcześniej Diversa;
- założone 3. marca 2017 r., na ziemi ogrodowej przysypanej piaskiem (Sobex z Castoramy);
- filtracja: Aquael Pat Mini z większą gąbką – sam nie dawał rady, czyścić trzeba było co najmniej raz lub dwa w tygodniu, więc dołożyłam Aquael Turbo Filter 500 i dopiero wtedy udało się opanować parametry, co pozwoliło na dłuższe przerwy między podmiankami;
- grzałka aktualnie wyłączona, temperatura w granicach 24-26 st. C;
- woda kranowa (GH ok. 17 st. n, pH ok 7,7);
- sporo roślin, mnóstwo korzeni, czasem chlapnę Torfinu, wrzucę kilka szyszek olchy lub liści dębu, więc wystrój raczej w stronę BW.

Flora:
- lotosy tygrysie czerwony i zielony
- onowodek Aponogeton undulatus
- mchy
- nurzańce
- nadwódka Hygrophila glabra
- cętkowane żabienice.

Fauna:
- krewetki Neocaridina sp.
- świderki zwykłe i czarne
- ampularie
- ryżanki Oryzias woworae
- stułbie zielone
- wypławki (przyplątało się tałatajstwo...)

Akwarium (szkło i pokrywa) to sprzęt GSA, więc na wystawy jeździło jako gotowiec.

Z pierwotnej ilości 16 sztuk ryżanek po ZooWeekendzie i ŚWA zostało, niestety, tylko 5. Ale za to są to dwa dorodne samce i trzy samiczki. Panowie chcąc zaimponować paniom wybarwiają się na intensywnie niebiesko-grafitowy kolor, a płetwy mają ceglasto-czerwone, samiczki są skromniejsze, żółtawe. Rybki dość płochliwe, ale opłaca się siedzieć spokojnie i czekać cierpliwie przed akwarium. Puszenie się samców i ich wzajemne „obtańcowywanie się” w ramach walk naprawdę robią wrażenie.

Obrazek

Krewetki (początkowo były to Red Cherry i Red Rili, ale się pomieszały) wprowadziłam tam jako zjadaczy glonów, ale całkiem dobrze się zaaklimatyzowały i obecnie stanowią dominującą faunę w zbiorniku. Nawet wypławki im za bardzo nie przeszkadzają, więc te ostatnie usuwam jedynie ręcznie. Zauważyłam, że przy braku napowietrzania i słabym ruchu wody właśnie im najprędzej zaczyna brakować tlenu, więc zbierają się na ściankach na granicy wody i powietrza, skąd łatwo je zebrać np. ręcznikiem papierowym.

Zbiornik służy zazwyczaj do celów doświadczalnych: testuję w nim świetlówkę Azoo Super Light 15W (rośliny ruszyły jak szalone), nawóz ReeFlowers Ferrous (żelazo w płynie z dodatkiem carbo – rośliny dostały jeszcze większego kopa), oraz wszelkiej maści pokarmy dla ryb i krewetek.

Obrazek

Awatar użytkownika
piotrK
Global Moderator
Imię: Kobuz
Kontakt:

Re: [54 l] 1/3 Kreweciarnia na dziko

Post autor: piotrK » 9 lis 2017, o 12:19

Bardzo przyjemny bajzel. Pewnie z czasem liczba ryżanek wróci do początkowej ;)
Cichlidae.pl :ok:

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 9 lis 2017, o 19:06

Ślimaki, krewetki i wypławki zżerają wszelkie białko, które znajdzie się w ich zasięgu. Czasami widuję ziarenko ikry przyklejone do liścia, ale nigdy nocy nie przetrzymuje. Jedyne młode, które się wylęgły były przypadkiem, bo zabrałam gałąź z mchem i przeniosłam do kubła z wodą, ale i tych nie udało mi się odchować...

Adrian zaproponował mi harem badisów błękitnopłetwych, więc może nimi dorybię akwarium :D

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 11 sty 2018, o 23:24

Do akwarium doszedł harem (1+3) badisów błękitnopłetwych

Awatar użytkownika
Bastet
Członek GSA
Kontakt:

Post autor: Bastet » 14 kwie 2018, o 09:19

Z powodu mojej wyprowadzki akwarium trafiło do Pauliny. Strasznie jestem ciekawa jak ono teraz wygląda :)

Chytry_Lisek
Członek GSA
Imię: Paulina

Post autor: Chytry_Lisek » 5 mar 2019, o 20:08

Mała aktualizacja :) Niestety bardzo spóźniona... Akwarium ostatnio dostało w kość z powodu awarii prądu podczas mojej nieobecności, przez co obsada się bardzo uszczupliła :( Na szczęście powoli wszystko wraca do normy. Na zdjęciu ryżanki jedzą mrożonego oczlika ;)
Załączniki
IMG_20190226_203134.jpg
IMG_20190226_194452.jpg
IMG_20190303_123504.jpg

ODPOWIEDZ