Niebezpieczni mieszkańcy w akwarium z mchami

Komentarze i opinie na temat artykułów zamieszczonych na stronie głownej GSA

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Niebezpieczni mieszkańcy w akwarium z mchami

Post autor: zobek » 1 lip 2008, o 11:29

Mchy zagościły na stałe w naszych akwariach. To niezaprzeczalny fakt. Są albo dodatkiem do kompozycji, albo stanowią element roślinny na którym jest oparta. Różnorodnosć gatunków sprawiła, że jesteśmy w stanie z nich uzyskać niemalze każdy efekt.
Równie dobrze zadomowiły się u nas gatunki, które pomagaja nam utrzymać porządek w akwarium. Za taką "służbę porządkową" w akwariach uważaną są wszelkie zwierzęta glonożerne (jak sie okazuje nie tylko), czyli kosiarki, otoski, przeróżne krewetki itp.
Jak się okazuje nie wszystkie te gatunki możemy bezpiecznie połączyć z mchami, z powodu ich przyzwyczajeń żywieniowych.
Aby pokazać jakie niebezpieczeństwa czekają na mchy w połączeniu ich z kosiarkami lub krewetkami amano, chciałbym przedstawić tłumaczenia dwóch artykułów ze strony http://www.aquamoss.com

Więcej tutaj
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
kasia2005

Re: Niebezpieczni mieszkańcy w akwarium z mchami

Post autor: kasia2005 » 1 lip 2008, o 12:08

Ja się nie zgodzę z twierdzeniem, że kosiarki obgryzają wszystkie mchy.
Mam u siebie 3 dorosłe sztuki i 3 młode(ok 3,5 cm). Karmione są roślinnym pokarmem jak również mięsnym-płatki, mrożonki, tabletki, granulat ,z przymusową jedno-dwudniową głodówką.
Zamieściłam niedawno fotkę mojego kokosa obrośniętego mchem(zdaje się, że javą a może to taivan :?: :-? -można sprawdzić w dziale giełda); kokos był trzymany w akwarium z kosiarkami przez ok miesiąc moze dłużej ze względu na glony nitkowate jakie pojawiły się między gałązkami mchu. Jak można było zobaczyć na festiwalu kwiatów kosiarki wcale mu nie zagrażały. Zarówno młode -uważane za żarłoczne jak i starsze zleceważyły tą "zakąskę", oczyściły ją jednak z nitek i dały spokój.
... i nie mieszaj wina wódki, bo zarzygasz sobie butki...

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 1 lip 2008, o 12:15

To zależy od kosiarek, mchu, ich nastroju czy pieron wie czego jeszcze. U mnie są 2 kosiarki, nie tykały się weepinga za to standardowo podgryzały javę. Zadowolona pozbyłam sie javy i wsadziłam korzonki z weepingirm. Teraz mam bardzo ładne łyse gałązki. Obrobiły mech w ciągu tygodnia. To samo było z barbulą sp. Pięknie przygotowaną kępkę na wystawę obrobiły w 1 dzień a x-mossa zjadły razem z gałązkami. Nie były u mnie nigdy zainteresowane willowem ani willow gigantea ale nie powiem, że nigdzie nie będą...
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Seboos
Administrator
Imię: Sebastian
Kontakt:

Post autor: Seboos » 1 lip 2008, o 12:33

Poprosiłbym naszego rednacza o weryfikację artykułu, ewentualne poprawki i umieszczamy na stronie głównej :)
W każdej organizacji znajdzie się jedna osoba, która wie, co jest grane. Ta osoba powinna zostać natychmiast zwolniona ;)

Awatar użytkownika
kamilb
Członek GSA
Imię: Kamil
Kontakt:

Post autor: kamilb » 1 lip 2008, o 12:58

[color=#0033FF]kasia2005[/color] pisze: Ja się nie zgodzę z twierdzeniem, że kosiarki obgryzają wszystkie mchy.
[color=#009966]zobek[/color] pisze: Oczywiście nie należy sądzić, że każda Kosiarka, czy każda krewetka Amano bedą obżerać z listków nasze mchy. Zdarzą sie wyjątki, które nie ruszą zupełnie mchów, bądź ruszą tylko jeden gatunek czy rodzaj.
Zapraszam:
https://www.facebook.com/BucephalandraPoland/
-------------------------------------------------------------
https://www.facebook.com/ZetaShrimps
-------------------------------------------------------------

Awatar użytkownika
zobek
Imię: Krzysiek

Post autor: zobek » 1 lip 2008, o 13:06

Dodajac do tego co już przytoczył Kamil ;-)
[color=#0033FF]kasia2005[/color] pisze: Zarówno młode -uważane za żarłoczne jak i starsze zleceważyły tą "zakąskę", oczyściły ją jednak z nitek i dały spokój.

Ja słyszałem całkowicie odwrotnie ;-) Małe kosiarki są mniej chętne ne mchy, bo są.... mniejsze :mrgreen: Wolą sobie obgryźć miękką nitkę (glona) niż dość twarde mchy (a już mchy z rodzaju Vesicularia napewno). Oczywiście wszystko ulega zmienie, gdy w akwarium nie ma juz nic bardziej miękkiego od mchów ;-)
Podczas gdy wieksze kosiarki czasem nie zwracaja uwagi na glony, tylko natychmiast pedzą do mchów ;-)
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
kasia2005

Post autor: kasia2005 » 1 lip 2008, o 13:22

zaznaczyłam , że posiadam także trzy dorosłe sztuki , nie tylko młode ...
... i nie mieszaj wina wódki, bo zarzygasz sobie butki...

ODPOWIEDZ